Dětské úrazy na kole

Dětské úrazy na kole

Letní teploty venku lákají k vyjížďkám na kole. Podle průzkumů vyrazí 60% rodičů se svými dětmi na vyjížďku na kole. Jaká nebezpečí a úrazy Vašemu dítěti hrozí?

Cyklistika je v ČR jednou z nejoblíbenějších rodinných aktivit. Existuje několik pravidel pravidel pro to, aby byla tato rodinná aktivita co nejméně nebezpečná a obešla se bez úrazů.

Pravidlo číslo 1

Plánujte trasu dopředu. Trocha statistiky: 33% dětí podnikne svou první vyjížďku na kole do 4 let, 30% dětí pak mezi 4. a 5. rokem a 37% dětí v pozdějším věku. Mladší děti nemají ještě zcela vyvinutý smysl pro odhad rychlosti a vzdálenosti. 1 dítě ze 100 pak ročně překoná vzdálenost 800 km. Díky tomu se může stát jejich chování nepředvídatelným a mohou snadněji způsobit nehodu. Je proto zcela nezbytné naplánovat trasu dopředu tak, aby se pokud možno co nejvíce vyhnula frekventovaným silnicím.

 

Podle průzkumů jen 55% rodičů zná zákonnou povinnost, která nařizuje dítěti do 18 let povinně nosit cyklistickou přilbu. Co se týká dospělých, pak zde není povinnost cyklistickou přilbu, přesto 30% dospělých ji nosí pravidelně. Celých 40% pak nenosí přilbu vůbec. Proč nosit cyklistickou přilbu? Díky nošení cyklistických přileb ubylo úrazů hlavy a centrální nervové soustavy.

Pravidlo číslo 2

Poučte své děti o pravidlech silničního provozu. Zásadou bezpečného pohybu na kole je alespoň základní znalost pravidel silničního provozu. I malé děti by měly vědět co přibližně znamená která dopravní značka, ze kterého směru mohou přibližně očekávat průjezd automobilu. Tyto znalosti jim pomohou s orientací. Samozřejmostí jsou pak chrániče různých častí těla. Nejčastěji se používají chrániče kolen, zápěstí a loktů. Co je velmi důležité a co by nemělo při vyjížďce chybět je dostatečné množství reflexních prvků, které zajistí, že Vaše dítě bude za každých okolností dobře vidět. Pokud nemáte dostatek doplňků, pak se doporučuje obléci dítě do výrazných a křiklavých barev.

 

A jaké nejčastější dětské úrazy se stávají?

Zhruba třetina dětí má za sebou na kole již nějaký karambol. Většinou se jedná naštěstí o lehčí poranění, ale již každé 13. dítě zažilo na kole úraz, který si vyžádal lékařské ošetření a byl vážnějšího charakteru. z méně vážných úrazů jsou nejčastější oděrky a pohmožděniny. Z těch vážnějších jsou nejčastější zranění způsobená pádem přes řídítka. Pád přes řídítka je doprovázen zlomeninami klíčních kostí, dlouhých kostí a poraněním podbřišku. Zvláště poranění podbřišku jsou velmi nebezpečná, protože nejsou na první pohled vidět. Proto je důležité i při menších bolestech břicha způsobených pádem navštívit lékaře.

My jako rodiče nedokážeme všemu zabránit. I při sebelepší prevenci a ochranných prvcích se může úraz stát. V případě úrazu je pak důležité zabezpečit dítěti co nejlepší péči. Tato péče je však i otázkou financí. Proto doporučuji mít pojištění úrazů pro dítě, zvláště pak trvalých následků úrazů.

Pro konzultaci o pojištění dětí mne kontaktujte.

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

  

 

Pojištění dětí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *