Většina lidí hlásá: neřeším minulost a žiju v přítomnosti. Jenže jednou z lidských vlastností je mentální cestování časem.

Co to je? Představování si budoucnosti a zároveň vzpomínání na minulost. Změňte svou minulost a změní se i Vaše přítomnost a budoucnost.

 

Co to vlastně minulost je?

To, co jste prožili a co se Vám stalo? A jste si tím jistí? Zhruba jedna čtvrtina lidí nedokáže rozlišit, zda to , co si pamatují se skutečně stalo,  nebo zda to bylo součástí snu, nebo zda to znají z vyprávění.

Jedna z nejpozoruhodnějších vlastností lidského mozku je schopnost mentálního cestování časem.

Co to je schopnost mentálního cestování časem?

Je to schopnost mozku utvářet si představu o budoucnosti. A když přemýšlíme o budoucnosti, tak jsou aktivní stejné části mozku jako když vzpomínáme.

A jelikož hlavní funkcí tohoto systému není paměť, ale utváření představ o budoucnosti, dochází k tvorbě „živých vzpomínek, které neodpovídají skutečnosti.

Proč se zabývat minulostí a změnit ji? Protože pak pro Vás přestane být minulost zbytečným strašákem a  Váš život budete prožívat jinak. Jak změnit minulost? Změňte svůj vztah k ní. Oslabte špatné vzpomínky a posilte ty dobré.

Ptáte se jak?

Prozradím Vám 2 fungující techniky, které závisí pouze na Vás a na tom,  zda chcete svou minulost změnit k lepšímu.

Vylepšení konce špatných vzpomínek

Pocity, které máte ve vztahu k Vaší minulosti, závisí pouze na Vašich vzpomínkách. Neexistuje jiný zdroj. Dobrá zpráva je, že tento zdroj má mnoho chyb, které můžeme využít pro svůj prospěch. Je zaujatý, nestálý, zapomíná a vzpomíná si na to, co se vůbec nestalo a hlavně je ovlivnitelný.

Tento zdroj si navíc nepamatuje samotnou celou událost, ale pouze poslední vzpomínku na něj. A toho využijete. Každý z nás zažil nějaký okamžik, který stál za zapamatování. A když na něj vzpomínáme tak si nevzpomeneme na pocity, které jsme měli během celého zážitku, ale jen na pocity v pamětihodných okamžicích.

Tyto pamětihodné okamžiky jsou dva:

– vrcholné emoce zážitku

– Váš pocit na konci zážitku

Říká se tomu peak-end effect ( efekt vrchol-konec)

Tento efekt způsobuje, že vzpomínky na zážitek jsou jiné než samotný zážitek. Platí to stejně jak u radostných, tak i u bolestných zážitků.Takto se zkreslují zážitky, které jsme prožili. Prožívající JÁ ve vzpomínkách prohrává s pamatujícím JÁ. A toho využijte.

Špatné vzpomínky na minulost prostě zmanipulujte a to takto:

– vylepšete konce špatných zážitků

– otupte jejich nejhorší vrcholy

Prostě si vymyslete nějaký kladný konec. Jen tento konec musí být VĚROHODNÝ, jinak jej mozek nepřijme. Třeba po  rozchodu jsem se konečně začal věnovat kariéře a už to je na mém kontě poznat.

Ti co tvrdí nepřemýšlej nad minulostí se mýlí. Není problém to, že přemýšlíme nad minulostí, ale jak nad ní přemýšlíme. Hezkým příkladem jsou muži,  kteří absolvovali povinnou vojnu. Slyšeli jste od nich někdy jak je někdo šikanoval. Já teda ne, já poslouchám jen jejich vtipné historky. Prostě si svoji minulost kladně poupravili.

A druhý způsob je:

Reframing

Je to změna úhlu pohledu na minulost. Tím mám na mysli změnu pohledu na minulost v kladném slova smyslu. Ti, kteří jsou v životě šťastní se neliší  poměrem špatných a dobrých zážitků, ale liší se tím jak na ně vzpomínají. Pozitivně si vysvětlují události, které je v životě potkali, dokáží na ně pozitivně reagovat a pozitivně si vysvětlí svůj vlastní výkon při prožité události.

 

Další možné techniky Vám prozradím v dalším článku, který pro Vás připravuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *