Je to velmi paradoxní situace. Ač se rodiče obávají více závažného onemocnění svého dítě, tak častěji jej pojistí na úrazy. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK je v ČR pojištěno 60% dětí na úrazy a pouze 31% dětí pro případ závažných onemocnění. Při závažnějším onemocnění dítěte řeší rodič velké časové a psychické zatížení a kromě toho také finanční stránku. Už jen měsíční péče o nemocného potomka by pro 30% rodin znamenala citelný zásah do rodinného rozpočtu. A zvlášť ohroženou skupinou jsou rodiče samoživitelé. Jako otec samoživitel, který vychovává 5letou dceru, to znám velmi dobře z vlastní zkušenosti.

holding-hands-918990_1280

 

V posledním roce bylo podle rodičů, kteří se zúčastnili průzkumu, 9 z 10 dětí nemocných. 66% dětí přitom opakovaně. Necelá polovina dětí – 47% měla ve svém životě to „štěstí“ a stal se mu úraz. I při této vysoké frekvenci zdravotních problémů dětí není 35% rodičů pro případ dlouhodobější péče o potomka nijak zabezpečeno. Přitom 25% procentům domácností již měsíční péče o nemocné dítě ovlivnila velmi významně rodinný rozpočet. Stejná situace by dočasně ovlivnila 42% domácností jejich rodinný rozpočet. Pouze 13% respondentů uvedlo, že tato situace by nijak neovlivnila jejich rodinný rozpočet. 32% rodičů je proti této situaci zabezpečeno pojištěním, 26% rodičů má pro tento případ vytvořenu finanční rezervu a 5%rodičů spoléhá na pomoc rodiny, ať již formou půjčky nebo hlídání. Ale ne každý má to štěstí na hlídající babičky  v důchodu.

Starost o nemocné dítě pak působí rodičům značné komplikace. 44% rodičů by volilo v takové situaci OČR nebo-li ošetřování člena rodiny. Problémem je, že ošetřovné je vypláceno pouze prvních 9 kalendářních dní. Jeho výše je pak určena stejně jako nemocenská. O finanční výhodnosti tohoto řešení si můžete udělat představu sami. Ve 34% případů je s dítětem doma někdo z rodiny tak, aby nedošlo k absenci v zaměstnání. 14% rodičů si pak bere dovolenou nebo neplacené volno a dochází k částečnému nebo úplnému výpadku příjmu. Rodiče samoživitelé pak mají tuto situaci ještě komplikovanější.

Na jednoho dětského pacienta připadá průměrně 6 lékařských ošetření ročně. Během svého dosavadního života má 53% dětí zkušenost s hospitalizací. 51% hospitalizací trvá sice méně než jeden týden, ale s pobytem v nemocnici je ještě zpravidla spojená domácí rekonvalescence a doléčení. Nejčastější dětské onemocnění jsou nemoci dýchací soustavy – 11,2%, následují je nemoci nervové soustavy – 6,9%, včetně poruch zraku – 3,9% a poruch sluchu – 0,28% či dětské mozkové obrny – 0,36%.

child-817371_1280

Praktický příklad jak taková klíšťová encefalitida může řádně zamávat s rodinnými financemi.

U 5leté holčičky byla diagnostikována středně těžká klíšťová encefalitida. 4 týdny byla hospitalizována a pak ještě probíhala 9 týdenní domácí rekonvalescence. Po celou tuto dobu nemohla navštěvovat mateřskou školu. Maminka byla s nemocnou holčičkou nejdříve v nemocnici a pak i doma. V práci tedy chyběla 13 týdnů (65 pracovních dní). Vzhledem k tomu, že tzv. ošetřovné od státu mohla čerpat jen 9 kalendářních dní, musela si na zbývající období vzít neplacené volno. Při hrubém příjmu ve výši 30 000 Kč měsíčně, tak maminka přišla celkem o 76 265 Kč (mzda + zdravotní pojištění za dny neplaceného volna). Tento příběh má šťastný konec. Maminka měla pojištění pro případ ošetřování dítěte. Denní dávka byla sjednána na 600 Kč, mamince bylo z toho pojištění vyplaceno 54 600 Kč (u tohoto pojištění se berou v potaz kalendářní dny, tedy 91 dní). Navíc měla ještě sjednánu denní dávku pro případ hospitalizace dítěte na 1 000 Kč. Z tohoto pojištění jí bylo tedy vyplaceno  28 000 Kč. Celkem jsme mamince vyplatili kompenzaci ve výši 82 600 Kč, což je 100% ušlého příjmu a ještě  necelých 6 000 Kč navíc.

Co napsat závěrem? Ve své praxi se s podobnými problémy setkávám skoro denně. Z vlastní zkušenosti otce samoživitele mohu toto pojištění doporučit, Sám je využívám. Ono totiž zůstat s nemocným dítětem doma a ještě přemýšlet nad tím jak dlouho to bude trvat než vyčerpáte všechny finanční rezervy je velmi náročné. Věřte mi, já jsem si to sám na vlastní kůži zažil.

Níže najdete odkaz na stránku s tímto dětským pojištěním. Ale lépe bude, když mi zavoláte nebo zanecháte vzkaz pomocí kontaktního formuláře a vše společně probereme. Veškeré Vaše komentáře pod článkem uvítám. Podělte se se mnou o zkušenosti jak jste tuto situaci řešili a řešíte Vy.

Průzkum realizovala společnost STEM/MARK. Sběr dat proběhl v březnu 2014 formou kvantitativního online výzkumu na vzorku 1 400 respondentů ve věku 18–65 let (podmínka: rodiče, kteří mají v domácnosti alespoň jedno dítě do 18 let) z celé České republiky.  Struktura vzorku byla reprezentativní jak z hlediska jednotlivých krajů, tak co do věkových kategorií rodičů a pohlaví respondentů.

http://petrhromada.cz/financni-poradenstvi/financni-poradenstvi-soukrome-osoby/pojisteni-deti/

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Předmět

  Vaše zpráva

    

   

  Dlouholeté zkušenosti z oblasti obchodu jak na pozicích obchodního zástupce, školitele prodejních dovedností tak i manažerských pozicích.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.